Dlaczego, spośród innych państw warto wybrać właśnie Danię?

go-to-denmark

Królestwo Danii położone jest w północnej części Europy a jej uchodzą za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie. Być może to dzięki filozofii hygge, którą stosują na co dzień, a która pozwala im cieszyć się małymi rzeczami, spotkaniami w gronie najbliższych w ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Zabudowa kraju zaskakuje niezwykłą prostotą oraz funkcjonalnością. Turyści, odwiedzający Danię, najczęściej mówią o niej z zachwytem, podkreślając jej urok, który można dostrzec w malowniczych wsiach, rozległych polach i łąkach, a przede wszystkim w niemal każdym mieście i miasteczku, w których zabytkowa zabudowa przeplata się z nowoczesnością, nie burząc pieczołowicie pielęgnowanej tradycji.

4305_b89678f81b1290e24a8620c1942aa069

Duńczycy są społeczeństwem bardzo tolerancyjnym. Historia zintegrowanego funkcjonowania środowiska homoseksualnego w Danii sięga początku wieku. Kontakty homoseksualne zostały tam zalegalizowane już w 1933 roku, a w 1976 roku zrównano ze sobą wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych do 15 lat.

Duńskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia. Przepisy te obowiązują w kraju od 1987 roku.
Podobny zakaz został również zawarty w 1996 roku w kodeksie pracy  Geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.

Screen-Shot-2017-08-17-at-16.30.40

Dania, jako pierwsza na świecie, w1989 roku umożliwili zawieranie związków partnerskich par tej samej płci a od 2012 roku pary jednopłciowe mogą zawierać tam związki małżeńskie. Od 2010 roku Dania umożliwiła także parom jednopłciowym adopcję dzieci niespokrewnionych z żadnym z partnerów.
Od początku wejścia w życie ustawy do końca 2003 roku swój związek zalegalizowało ponad 5500 par homoseksualnych. Najwięcej z nich w stolicy – Kopenhadze. Wychowują one razem ponad 220 dzieci.

Duński Kościół protestancki jest jednym z najbardziej otwartych wobec par homoseksualnych kościołów na świecie. Od 1995 roku rozpoczął udzielanie błogosławieństw (nie małżeństw) parom homoseksualnym lecz jest to dostępne tylko dla obywateli Duńskich, będących członkami lokalnych parafii.

Kopenhaga

z12558360IH,Kopenhaga

Kopenhaga to bez wątpienia jedna z najładniejszych i najmodniejszych stolic europejskich. Jej nazwa pochodzi od słowa Kjobmandehavn (kjobmand – kupiec, havn – zatoka). Posiada ona jeden z największych portów, który oferuje wiele dogodnych połączeń morskich. Na pobliskiej wyspie Amager znajduje się największy w Skandynawii międzynarodowy port lotniczy Kastrup, obsługujący rocznie kilkanaście milionów pasażerów. Z lotniska do centrum Kopenhagi najszybciej można dostać się kolejką, która kursuje regularnie co 10 min., a sama podróż trwa ok. 12 min.

Stolica Danii połaączona jest ze Szwedzkim miastem Malmo ogromnym systemem mostowo-tunelowym (Oresundsbroen) o długości 16 kilometrów, umożliwiając tym samym ruch samochodowy jak i kolejowy. Jest to jednocześnie bardzo dogodne połączenie Kopenhagi ze szwedzkim portem lotniczym w Malmo, co pozwala na skorzystanie z niskokosztowych linii lotniczych.

copenhagen_pride_parade_2012_rainbow_flag_photo_connie_maria_westergaard

Duńczycy należą do społeczeństw bardzo tolerancyjnych wobec przedstawicieli LGBT, a w samej Kopenhadze znajduje się jedna z największych scen gejowskich w całej Europie.

Miasto to dysponuje mnóstwem lokali (puby, bary, dyskoteki, sauny, hotele, restauracje itp.) gejowskich oraz gay-friendly. Ponadto w każdym dużym (ponad 100 tys. mieszk.) mieście i niektórych mniejszych istnieje przynajmniej jeden lokal, w którym geje i lesbijki mogą czuć się całkowicie swobodnie.

Wydawane są tam publikacje, działają liczne organizacje zajmujące się niesieniem pomocy przedstawicielom LBGT o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym. Każdego roku ulicami stolicy maszerują także liczne Parady mniejszości seksualnych.

Distortion-V2

Kopenhadze oferuje turystom szeroki wybór rozrywek, które zaspokoją wszystkie, nawet najbardziej wytrawne gusta. Restauracje, kafejki, dyskoteki i bary to tylko ułamek wachlarza rozmaitości, jakie na nas czekają. 

Duńczycy mówią, że Kopenhaga świeci swoim pięknem w nocy, gdy światła miasta odbijają się w wodzie. Kopenhaga od strony wody to zupełnie inne miasto. Gmach opery oraz Biblioteka Królewska, nazywana Czarnym Diamentem, na wszystkich wywierają ogromne wrażenie. Jednym z ciekawszych sposobów zwiedzania stolicy jest rejs barką turystyczną. Trasa prowadzi wąskimi kanałami, pod niskimi mostkami. 

Niedaleko od kanału, po którym poruszają się barki, w dzielnicy Christianshavn znajduje się słynna z hippisowskich komun Christiania. Z pokładu barki widać również cumujące przy nabrzeżach jachty, kutry i luksusowe łodzie motorowe. Młodzi ludzie biesiadują na pokładach, czytają i oglądają telewizję, nie bacząc na to, iż są obserwowani przez czujne oczy turystów.